Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Každý umírá sám. I Hans Fallada

"Dokud píšu, zapomínám na mříže před oknem..." Tahle slova napsal matce v jednom z dopisů ze sanatoria pro duševně choré Hans Fallada, dlouhá desetiletí tak trochu polopozapomenutý německý spisovatel. Duševně labilní, alkoholik, nešťastná duše v nešťastném světě. Zemřel krátce po skončení druhé světové války, slabé srdce padlo pod přemírou alkoholu... Dnes je Hans Fallada jedničkou Amazonu, patří k nejprodávanějším autorům ve více než  dvaceti zemích světa. V tuzemsku jej vydává Ikar, vloni vyšel legendární Pijan, letos (za pár dnů) vyjde Falladovo vrcholné dílo Každý umírá sám.

Hans Fallada je pozoruhodnou osobností. Jeden z největších německých spisovatelů meziválečného Německa byl posledních padesát let víceméně zapomenut. Neprávem. Narodil se v červenci roku 1893 v rodině soudce. Ve škole outsider, uzavřený do sebe, neschopnost prosadit se se rozhodne vyřešit po svém - s přítelem se domluví, že spáchají sebevraždu, která bude vypadat jako souboj na pistole. Přítel padá mrtvý k zemi, Fallada přežije a končí poprvé v blázinci - dva roky žije ve vzduchoprázdnu. 

Po propuštění následuje několik let relativně klidného života. Zlom přichází se začátkem první světové války. Fallada, ač se hlásí coby dobrovolník na frontu, je zproštěn vojenské služby jako boje neschopný a  propadá alkoholismu a drogám. Rok 1917 je pak rokem, kdy si Fallada poprvé (a zdaleka ne naposledy) léčí závislosti v protialkoholní léčebně. 

Ve dvacátých letech 20. století Hans Fallada přežívá na okraji společnosti. A píše. Neustále píše. Několikrát skončí v léčebně. Několikrát začíná od začátku. Vydá dva nepříliš podařené romány. Dvakrát skončí ve vězení, podruhé na dva a půl roku. 

V roce 1929 se začíná ve Falladově životě blýskat na lepší časy. Oženil se, získal místo redaktora. A opět - neustále píše. Román Občánku, a co teď mu získá mezinárodní věhlas. Dalším úspěšným románem je Kdo už jednou seděl v base

Když se v roce 1933 zmocní moci v Německu Hitler, Hans Fallada začíná ustupovat do pozadí. Není dost silný na to, aby režimu vzdoroval. Píše nezávadné knihy. Pohádky, vzpomínkové knihy. Jeho tvorba z doby před Hitlerem je v těchto časech odmítána. 

Ve druhé polovině třicátých let a za druhé světové války žil Hans Fallada v Cartwitzu. Tady navázal intimní vztah s Ursulou Loschovou. Oba propadají stále větší závislosti na alkoholu a drogách, v roce 1944 přichází nevyhnutelný rozvrat Falladova manželství. V prudké hádce na manželku vystřelí z revolveru. Je zatčen, shledán nesvéprávným a umístěn do léčebny pro choromyslné. 

Právě během tohoto pobytu Fallada napsal mistrovský opus životního ztroskotance - během pouhých čtrnácti dnů vzniká Pijan, "příběh obyčejného člověka, kterého přemůže chlast". Příběh Hanse Fallady.

Ještě na konci roku je Hans Fallada z ústavu propuštěn a žení se s Ursulou, která je o tři desítky let mladší. Konec války je pak pro něj šancí na nový začátek. Žije v sovětské okupační zóně, nově vznikající komunistické východní Neměcko hledá umělecké elity a Fallada má být jednou z nich. Je jmenován starostou Feldburgu, pracuje na několika knihách. Přitom padá čím dál rychleji ke dnu. Nevyléčitelný alkoholik a toxikoman, duševní i fyzická troska. V roce 1947 Hans Fallada umírá.

 

Každý umírá sám. Osamělí manželé proti nacistické moci

 

Historie Falladova vrcholného díla začíná ve chvíli, kdy se mu v roce 1945 do rukou dostávají spisy odbojářů, kteří se postavili nacistickému režimu. Jsou mezi nimi i osaměle žijící manželé Otta a Elise Hampelovi. Proti nacistickému režimu protestovali pohlednicemi - více než 200 jich umístili na veřejná místa, psali na ně výzvy k odmítání vojenské služby, k odmítání spolupráce s nacistickou stranou, ke svržení Hitlera. Jejich protest byl z pohledu režimu bezvýznamným, přesto po nich celé dva roky gestapo pátralo. Nakonec byly manželé v roce 1943 popraveni. 

Román vyšel až po Falladově smrti, nicméně jednalo se o upravené a redakčně krácené vydání. Teprve v roce 2011 byla kniha vydána v nezkrácené úpravě tak, jak ji umírající Fallada (zemřel na srdeční selhání tři měsíce před prvním vydáním) napsal v roce 1946. 

Román Každý umírá sám je strhujícím čtenářským zážitkem. Pět set dvacet pět stran nádherného, a přitom civilního jazyka... nemohu jinak, Falladův román musím bezvýhradně doporučit.

Pro zajímavost ještě uvedu, že na motivy románu Každý umírá sám natočil v roce 2004 Dušan Klein skvostný trojdílný televizní film I ve smrti sami.

Autor: Marcel Kupka | pondělí 14.5.2012 23:32 | karma článku: 12,18 | přečteno: 1476x
  • Další články autora

Marcel Kupka

Nezapomeňte. Před 61 lety začal proces s Miladou Horákovou

Lid se hněval. Imperialističtí agenti a rozvraceči republiky musí viset! Závodní rady KSČ, uliční výbory téže (jediné povolené) politické strany, revoluční umělci. Ti všichni se vyjadřují jasně a nekompromisně – soudní tribunál, který zasedl poprvé 31. května roku 1951, dostal celkem 6300 rozhořčených rezolucí, které žádaly smrt třinácti osobností české politiky a kultury, které si komunistický režim a sovětští poradci Lichačev a Makarov vybrali do představení, nazvaného proces s Miladou Horákovou.

31.5.2012 v 15:12 | Karma: 13,71 | Přečteno: 765x | Diskuse| Společnost

Marcel Kupka

Witold Pilecki, dobrovolný vězeň z Osvětimi. Popraven Poláky.

V posledním článku jsem zmínil neobyčejný příběh Denise Aveye, britského válečného zajatce, který dvakrát tajně na velmi krátký čas (vždy na jeden den a jednu noc) pronikl do Osvětimi, aby zajistil důkazy o nacistických zvěrstvech. Witold Pilecki, kterého v komentářích pod článkem připomenul jeden z komentujících, zašel mnohem dál. Jako jediný člověk vůbec se nechal do Osvětimi dobrovolně zavřít. Na celé tři roky a ze stejného důvodu jako Brit. A zatímco Avey slaví ve svých devadesáti letech úspěch knihy, která jeho příběh vypráví, Witold Pilecki byl popraven. Ne v Osvětimi, ne nacisty. Pileckého popravili 25. května 1948 Poláci. Na den přesně před 64 lety.

25.5.2012 v 0:56 | Karma: 24,75 | Přečteno: 1932x | Diskuse| Společnost

Marcel Kupka

Muž, který pronikl do Osvětimi. Denis Avey a jeho příběh

Bylo, nebylo. Za devatero horami, devatero řekami. Pohádky začínají obvykle takhle. Denis Avey zažil na konci druhé světové války příběh, který se mnohým zdá být pohádkou také. Sám sebe propašoval do tábora smrti v Osvětimi, aby mohl po válce svědčit proti zločinům, kterých se tam dopustili nacisté. Stalo se skutečně všechno tak, jak svěřil devadesátiletý Avey papíru? Mnozí hlasitě křičí, že ne, další mnozí se je snaží ještě hlasitěji překřičet, že ano.

23.5.2012 v 10:26 | Karma: 22,41 | Přečteno: 3159x | Diskuse| Kultura

Marcel Kupka

Ke sjednocení Německa nikdy nedošlo aneb Plán N

Miluji knihy, které nabízejí alternativní vidění skutečnosti. Alternativní verzi historie. Plán N Simona Urbana (v originále Plan D) je jednou z nich. Vyjde sice až na konci června (v Odeonu), už teď si ale o něm dovolím napsat pár vět. Zápletka? Určitě stačí zmínit jediné a ti, kdo jezdili na Balt s výjezdní doložkou, budou vědět - píše se rok 2011, ke sjednocení Německa nikdy nedošlo, u moci v NDR je už 22 let Egon Krenz. Ano, ten Egon Krenz. Nástupce Ericha Honeckera ve funkci generální sekretáře SED.

20.5.2012 v 23:11 | Karma: 8,28 | Přečteno: 1054x | Diskuse| Kultura

Marcel Kupka

Divoši? Noir není jen Švédsko. Winslow a Stone jsou důkazem.

Synonynum pro dobrou (masovou, nutno podotknout) detektivku? Dlouhá desetiletí především Agatha Christie. Poslední dva roky "severská krimi". Začalo to Larssonem, pokračuje Nesboem a přicházejí další. Severští autoři si také (právem) vysloužili přízvisko "noir". Dobrá "noir" detektivka se ale píše i jinde v Evropě. A taky za mořem. Jedna z těch hodně dobrých amerických vyjde česky v červenci a v červenci se na ni budete moci také v premiéře jít podívat do kina - strhující jízdu Divoši napsal Don Winslow a natočil Oliver Stone.

17.5.2012 v 14:18 | Karma: 7,09 | Přečteno: 1001x | Diskuse| Kultura
  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

Rusové hlásí průlom fronty. Ukrajinská minela jim přihrála klíčové město

24. dubna 2024  11:40,  aktualizováno  15:50

Premium Jako „den průlomů“ oslavují ruští vojenští blogeři pondělní události na doněcké frontě, kde se...

Má přejít česká ekonomika na válečný režim? Doba míru je pryč, říká Pojar

27. dubna 2024

Vysíláme Britský premiér Rishi Sunak nedávno oznámil, že jeho vláda uvede zbrojní průmysl do válečného...

Každý druhý učitel v Německu zažívá ve třídách násilí. Brutalita na školách roste

27. dubna 2024

Premium Německý učitel se stává docela riskantní profesí. Násilí se stává stále běžnější částí vyučování a...

Biden nečekaně kývl na předvolební debatu. Kdykoli kdekoli, říká Trump

26. dubna 2024  22:27

Americký prezident Joe Biden se v pátek nechal slyšet, že by chtěl do debaty se svým předchůdcem...

USA mění systém pomoci Ukrajině: už ne sklad, ale zbraně přímo ze zbrojovek

26. dubna 2024  21:30

USA chystají dosud největší balík vojenské pomoci Ukrajině v přepočtu za více než 140 miliard...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

  • Počet článků 21
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1387x
Bloger, book lover, specialista na komunikaci. Rodič. Manžel. A taky zakladatel a exmajitel internetového knihkupectví Eruditus.cz. Ještě jednou - EXmajitel.

Seznam rubrik

Oblíbené blogy

Oblíbené stránky